Периоди в историята на стария Пловдив
Античният театър е символ на града. Писахме подробно за този паметник тук.
Ренесансовият период на стария Пловдив. Хисар капия е внушителна врата в също толкова внушителните крепостни стени на древния Филипопол. Строго погледнато, те принадлежат към XI-XIII век, но основите на портата са положени още при римляните, както и на източната порта, чиито руини могат да бъдат намерени в подножието на Стария град от североизточната страна .
След античния период следва:
Ренесансовият период на стария Пловдив
Старият град Пловдив е известен не само със своите древни паметници, но и с църкви, къщи и цели улици, датиращи от Ренесанса. Тук традиционно се заселват богати търговци, които изобщо не смятат за необходимо да крият богатството си. Напротив, те се гордеели със своите възможности и строили луксозни домове. Някои от тях са оцелели до наши дни, други са възстановени по стари снимки и рисунки.
Нашият централен офис в София е: ул. Иван Вазов, 2. Телефон: +359 888 975 886
Например Балабанова къща (къща) е напълно реставрирана къща. Сегашната е съборена до основи през тридесетте години на миналия век.
Сега е своеобразен културен център с възстановената атмосфера на богата търговска къща. В него се провеждат концерти, представления и изложби.
А съседната къща на Хиндлиян, напротив, е отлично запазена. Реставрирана е, разбира се, но дори картината на места е оригинална, не е реставрирана. Между другото, това е единствената запазена сграда в Стария Пловдив, където е имало и все още има баня в ориенталски стил с топла и студена вода.
Куюмджиеват къща – сега етнографски музей. Преди това къщата е била жилище на търговец, пансион за момичета, фабрика за оцет и тютюнев склад. Луксозната къща се счита за най-добрия образец на българския барок. Къщата дори беше наречена „кралска“ заради нейните размери (площта й е 570 кв. м.) и богатия декор. Мазето имаше собствен резервоар и таен проход, през който можеше да се излезе от Трихълмието. Пред къщата има хубава градина.